5/12/12

"Πράσινα" τα Πράμαντα

Από την αθλητική περίοδο 1983-84 με την συμμετοχή της στον τέταρτο όμιλο της Γ! Κατηγορίας, η Α.Ε.Πραμάντων μπαίνει στην ενεργό δράση των πρωταθλημάτων της ΕΠΣΗΠ και από τότε σε μιά πορεία 29 χρόνων, έπαιξε σε όλες τις κατηγορίες. Κορυφαία στιγμή για τα Πράμαντα υπήρξε η περίοδος 1997-98, όπου ως ομάδα της Β! Κατηγορίας έπαιξε στον τελικό του κυπέλλου ΕΠΣΗΠ, σπάζοντας το μονοπώλιο από συλλόγους της Δ! Εθνικής και Α! Ερασιτεχνικής. Είχαν αποκλείσει τη Δαφνούλα 4-0, τα Καρδαμήτσια 2-1, τη Ζίτσα 4-2, τις Καρυές 2-1 και την Πίνδο Κόνιτσας σε αγώνα θρίλερ με παράταση και πέναλτι συνολικά γκολ 6-5. Στη συνέχεια έχοντας έρθει φυσιολογικά μια σχετική φθορά και κούραση, τα Πράμαντα ¨δηλώνουν¨αποχή από το ρόλο του πρωταγωνιστή και βρίσκονται μεταξύ Β!-Γ! Κατηγορίας.
Φέτος στον 2ο όμιλο της Γ! Κατηγορίας, εξ ολοκλήρου στελεχώνονται από ντόπιους ποδοσφαιριστές και η πορεία δεν είναι επί του παρόντος για άνοδο. Σε σύνολο 6 αγώνων έχουν 1 νίκη 1 ισοπαλία 4 ήττες και 8-17 γκολ.
Δυσάρεστος απολογισμός αλλά δεν τους ενδιαφέρει αφού σε προτεραιότητα είναι το γήπεδο.
Ήδη έχουν ξεκινήσει οι εργασίες τοποθέτησης φυσικού χόρτου και από τη νέα χρονιά θα μπορούν να παίζουν στην έδρα τους.
Φέτος η έδρα θα είναι το γήπεδο της Αετορράχης εφόσον το επιτρέψει η τοπική ομάδα.